Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ratujmy Unię, a nie jej karykatury

14 stycznia 2013 | Publicystyka, Opinie | Igor Janke
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa

Hasła walki z kryzysem powodują, że argumenty na rzecz federalnej Europy bywają traktowane jak dogmaty. Tyle że w tym przypadku kryzys próbuje się przezwyciężać metodą, która do niego doprowadziła – uważa publicysta „Rzeczpospolitej”.

Nastroje elit europejskich coraz bardziej rozmijają się z tym, co myślą obywatele państw członkowskich UE. Część polityków powtarza jak mantrę potrzebę zacieśniania politycznej jedności Unii. Słyszymy, że proces ten nabiera gwałtownego przyspieszenia, że decyzje już zapadają i... No właśnie, co? Jak doprowadzić do powstania federalnej Europy bez uzyskania akceptacji ze strony jej mieszkańców? Czy ktoś próbował zadać sobie pytanie, jak zareagują na to Polacy, Hiszpanie, Węgrzy, Francuzi, Grecy i Niemcy, nie wspominając o Brytyjczykach? Politycy podejmują dziś kolejne decyzje dotyczące paktu fiskalnego czy Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego bez konsultowania tego z nikim poza nimi samymi.

Chocholi taniec

Kolejne pomysły powstające w brukselskich gabinetach podawane są jako prawdy objawione, powtarzane często przez siedzących tam dziennikarzy, którzy towarzyszą politykom. Zabawne, że i jedni, i drudzy mówią o potrzebie pogłębiania demokracji, a tak naprawdę robią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9435

Wydanie: 9435

Spis treści
Zamów abonament