Nie szastaliśmy pieniędzmi
Nikt nie mówi, że rząd ma się zająć produkcją samochodów. Ale sektor prywatny nie zawsze jest gotów budować autostrady czy angażować się w modernizację polskiej energetyki – przekonuje Pawła Rożyńskiego ekonomista i polityk PO.
Rz: Leszek Balcerowicz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" przestrzegał przed groźbą wytracania prędkości przez polską gospodarkę. Zarówno on, jak i Włodzimierz Cimoszewicz zarzucają rządowi brak wizji i długofalowej strategii rozwoju w sytuacji starzenia się społeczeństwa, spadku tempa wzrostu efektywności czy zbyt małej skali inwestycji prywatnych. Czy to trafna diagnoza?
Dariusz Rosati: Nie mogę się zgodzić z oceną, że brakuje nam wizji. Jest choćby strategia „Polska 2030" ministra Michała Boniego. Pokazuje wyzwania demograficzne, edukacyjne, zwraca uwagę na konieczność zwiększania innowacyjności gospodarki.
To tylko praca studialna.
Ale pokazuje, że mamy świadomość nowych zagrożeń. Jednak w ciągu ostatnich lat rząd przede wszystkim musiał walczyć z kryzysem i trzymać finanse w ryzach. Skupiał się więc na doraźnych sprawach. W związku z tym nie doczekaliśmy się gruntownych reform rynku pracy, systemu finansów publicznych, opieki zdrowotnej, sądownictwa gospodarczego czy przepisów ułatwiających przedsiębiorczość. W poprzedniej kadencji rząd reformował za wolno. Ale teraz wyraźnie przyspieszył. Może o tym świadczyć decyzja o wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn.
Robimy to jako jedni z ostatnich w Europie.
Ale robimy, a to decyzja bardzo kosztowna politycznie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta