Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak poprawnie sporządzić dokumentację

14 stycznia 2013 | Ekspert księgowego | Ireneusz Czapski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Obok przepisów wymagających bezwzględnego zastosowania są również takie, które dają prawo wyboru spośród zasad dopuszczonych do alternatywnego stosowania. Dlatego tak ważne jest rzetelne opisanie norm stosowanych w jednostce.

Podstawowe zasady tworzenia polityki rachunkowości wynikają z art. 10 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). To dość ogólne regulacje, wskazujące tylko grupy informacji, jakie powinna zawierać polityka. Jednak to jednostka we własnym zakresie dokonuje wyboru stosowanych przez siebie zasad spośród dopuszczonych ustawą i szczegółowo opisuje je w dokumentacji >patrz tabela 1.

Standardy krajowe i międzynarodowe

Na kształt polityki rachunkowości ma wpływ także to, według jakich przepisów sporządzamy sprawozdanie finansowe. Jeżeli jednostka sporządza je według MSR, to może się posiłkować zapisami w MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów". Natomiast w przypadku, gdy jednostka stosuje polskie przepisy bilansowe, to tę kwestię reguluje ustawa o rachunkowości oraz Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja".

Należy zauważyć, że obie regulacje dotyczące polityki rachunkowości na podstawowym poziomie są zgodne ze sobą, brak jest naprawdę istotnych różnic pomiędzy nimi. Na pewno wpływ na to ma próba ujednolicania zasad rachunkowości na poziomie globalnym, międzynarodowym. Mimo to, służby finansowo-księgowe odpowiedzialne za księgowość oraz przygotowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9435

Wydanie: 9435

Spis treści
Zamów abonament