Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy przedsiębiorca może stracić grunt przeznaczony pod inwestycję

14 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Gmina ma prawo zabrać właścicielowi jego nieruchomość pod budowę nowej szkoły, oczyszczalni ścieków czy przychodni. Musi jednak zapłacić odszkodowanie.

Przedsiębiorca, który jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości zawsze może ją stracić, gdyż na jego gruncie ma być zrealizowana inwestycja o charakterze publicznym. Ich dokładną listę zawiera art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Ale uwaga! Nie każdy może do tego doprowadzić. Przepisy dają prawo do wywłaszczenia tylko samorządowi terytorialnemu oraz Skarbowi Państwa i tylko wtedy, gdy wypłacą wywłaszczonemu odszkodowanie (art. 21 konstytucji).

Dwa tryby

Przepisy przewidują dwa odrębne tryby – zwykły i uproszczony. Pierwszy reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami, natomiast sytuacje zaliczane do drugiej kategorii – liczne specustawy. Przy czym zasada jest taka, jeżeli w wypadku danej inwestycji nie ma szczególnych przepisów, wówczas stosuje się tryb wywłaszczeniowy z ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: ustawa).

Jak on wygląda? Jest to tryb, w którym zdecydowanie więcej do powiedzenia mają osoby, które są wywłaszczane. Przed rozpoczęciem właściwego bowiem postępowania wywłaszczeniowego zawsze odbywają się negocjacje (art. 114 ustawy).

Prowadzi je z właścicielem (lub użytkownikiem wieczystym) starosta (w przypadku nieruchomości skarbu państwa), gdy chodzi o wywłaszczenie z nieruchomości na rzecz samorządu, to:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9435

Wydanie: 9435

Spis treści
Zamów abonament