Na mieszkanie pożyczaj w złotówkach
Polacy wierzyli, że umocnienie złotego będzie trwało długo – zauważa Przemysław Wejner, ekonomista z Departamentu Systemu Finansowego NBP.
Rz: W strukturze kredytów mieszkaniowych pożyczki walutowe nadal stanowią większość. Z czego wynikało tak duże zainteresowanie kredytami walutowymi?
Przemysław Weiner: Z punktu widzenia klienta indywidualnego w pewnym momencie opłacalne mogło być wzięcie kredytu we franku szwajcarskim czy w euro, gdyż raty miesięczne były dużo niższe. Niższy koszt bieżący kredytu oraz nieuwzględnienie ryzyka zmian kursów walutowych sprawiały, że kredytobiorcy postrzegali swoje zadłużenie jako niższe niż w przypadku analogicznych kredytów złotowych. Poza tym Polacy zadłużali się w walutach obcych, ponieważ wierzyli, że umocnienie złotego będzie trwało bardzo długo, aż do momentu wejścia naszego kraju do strefy euro, co oznaczałoby, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta