Jak rozliczyć remanent likwidacyjny
Informację o dokonanym spisie z natury przedsiębiorca musi załączyć do deklaracji za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Z art. 14 ust. 5 ustawy o VAT wynika, że w przypadkach, o których mowa w art. 14 ust. 1 i 3 ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury".
Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Należy pamiętać, że spis z natury musi być sporządzony na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Sporządzenie go na inny dzień jest nieprawidłowe. Nie oznacza to jednak, że musimy ten spis koniecznie sporządzać w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Ustawodawca (w stanie prawnym obowiązującym od 1 grudnia 2008 r.) nie określa terminu w jakim powinien być sporządzony spis z natury. Biorąc jednak pod uwagę, że informacja o dokonanym spisie z natury musi być dołączona do składanej deklaracji podatkowej obejmującej dzień likwidacji działalności (rozwiązania spółki) spis z natury powinien być sporządzony najpóźniej do czasu złożenia tej deklaracji.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta