Zmiana dodatków tylko w wymówieniu
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy jest konieczne także, gdy przekształceniu mają ulec jedynie dodatki do wynagrodzenia lub dodatkowe świadczenia płacowe, a pracownik nie podpisał w tej sprawie porozumienia
Zastosowanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego jest konieczne wówczas, gdy zmiana dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla pracownika. Wypowiedzenie to następuje wówczas, gdy pracodawca zaproponuje pracownikowi na piśmie nowe warunki pracy lub płacy. Wskazuje na to wprost art. 42 § 2 kodeksu pracy.
Istotne, czyli jakie
Poprzez istotne warunki pracy rozumie się przede wszystkim rodzaj i miejsce pracy oraz wynagrodzenie. Treścią wypowiedzenia zmieniającego może być zmiana stanowiska czy wysokość poszczególnych składników wynagrodzenia za pracę (np. dodatków funkcyjnych, trzynastki bądź premii) itp.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 30 września 2011 r. (III PK 14/11). Stwierdził wtedy, że wypowiedzenia zmieniającego wymaga nie tylko modyfikacja zasad nabywania prawa lub ustalania wysokości wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków (jak dodatek funkcyjny czy stażowy), ale także innych składników płacowych, jak nagrody jubileuszowe czy odprawy emerytalno-rentowe.
Prawo do trzynastki
Wypowiedzenie zmieniające jest konieczne także wtedy, gdy pracodawca chce dokonać zmiany warunków pracy lub płacy, które nie zostały wprost określone w umowie o pracę, ale wynikają z ustaw określających treść stosunku pracy danej osoby. Może to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta