Jak tworzyć zakładowy plan kont
Dodanie poszczególnych kont księgi głównej nie pociąga za sobą automatycznie konieczności zmiany polityki rachunkowości.
Ponieważ jednostki powszechnie korzystają z ogólnie dostępnych rozwiązań informatycznych w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie zawsze obowiązek wynikający z ustawy o rachunkowości (dalej: uor) odnośnie do posiadania dokumentacji opisującej przyjęte przez nie zasady rachunkowości jest ściśle przestrzegany.
Odnosi się to zwłaszcza do niezbędnego, a zarazem niezwykle istotnego elementu zasad rachunkowości, jakim jest zakładowy plan kont. Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt. 3a) uor zakładowy plan kont ustala wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej. Jak widać, są to pod- stawowe obszary związane z codzienną dokumentacją zdarzeń księgowych.
Ważna specyfika działalności
Plan kont powinien mieć formę uporządkowanego wykazu kont służących ewidencji majątku, jego pochodzenia, aktualnego stanu, a także zdarzeń gospodarczych w zakresie działalności jednostki. Nazewnictwo kont powinno odzwierciedlać treść ekonomiczną ewidencji prowadzonej za ich pomocą, co dodatkowo może ułatwiać pracę nad analizą danych księgowych.
W sytuacji gdy księgi rachunkowe prowadzone są przez zewnętrzne biuro księgowe, nie można zapominać, że również w takim przypadku należy dopełnić obowiązku w zakresie udokumentowania zasad rachunkowości. Sporządzenie odpowiedniej dokumentacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta