Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje nabycia pojazdu od cudzoziemca

14 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Michał Koralewski

Coraz częstszym zjawiskiem staje się obecnie kupowanie samochodów zarejestrowanych za granicą od obywateli innych państw, którzy przywieźli dany środek transportu do Polski w celu jego zbycia, np. na giełdzie samochodowej

Sytuacja taka jest różnie oceniana przez organy skarbowe co do osoby, która powinna wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia VAT-25, a także co do samej podstawy jego wydania. W wątpliwość poddawany jest bowiem fakt przywozu pojazdu z zagranicy przez nabywcę.

Moim zdaniem osobą uprawnioną do wystąpienia z wnioskiem o wydanie zaświadczenia VAT-25 jest wyłącznie krajowy nabywca pojazdu. Przesądza o tym nie tylko fakt posiadania przez niego interesu w uzyskaniu tego zaświadczenia, ale również wykładnia przepisów ustawy o VAT w zakresie definiowania miejsca nabycia i wydania pojazdu oraz jego sprowadzenia z zagranicy, a także samego celu zaświadczenia.

Sytuacje te należy przy tym odróżnić od opisywanych wyżej przypadków nabycia używanych środków transportu przez pośrednika (nawet jeśli jest on cudzoziemcem), bądź od osoby zawodowo trudniącej się odsprzedażą pojazdów, a także od nabycia nowego środka transportu (w rozumieniu ustawy o VAT).

Jak już była o tym mowa wyżej, wnioskodawcą może być wyłącznie osoba zainteresowana, a zatem posiadająca jakikolwiek interes w otrzymaniu zaświadczenia, interes taki posiada przede wszystkim nabywca pojazdu. Trudno zaś taki interes przypisać cudzoziemcowi, który:

- przyjeżdża do Polski tylko w celu zbycia pojazdu,

- nie zamierza rejestrować pojazdu w Polsce,

- nie obciążają go na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9435

Wydanie: 9435

Spis treści
Zamów abonament