Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak planować odpoczynki w służbie zdrowia

14 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek
Harmonogram – grudzień 2012 r
źródło: Rzeczpospolita
Harmonogram – grudzień 2012 r

Pracownik placówki leczniczej powinien mieć wolne przynajmniej 11 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. O ile odpoczynek dobowy można wyjątkowo skrócić, o tyle jest to ryzykowne w przypadku odpoczynku tygodniowego.

Odpoczynki pracowników służby zdrowia reguluje art. 97 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654 ze zm.). Brakuje podstaw, by w przypadku odpoczynków pracowników podmiotów leczniczych odwoływać się uzupełniająco do k.p. W praktyce stanowi to spore utrudnienie.

Wiele wątpliwości rodzi również udzielanie odpoczynków tygodniowych pracownikom posiadającym wyższe wykształcenie i wykonującym zawód medyczny w podmiocie leczniczym, który udziela całodobowych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych. Ich odpoczynek tygodniowy jest udzielany w okresach rozliczeniowych nie dłuższych niż 14 dni, jednak przepis nie rozstrzyga, jak należy liczyć takie okresy.

Kilka godzin dziennie

Odpoczynek dobowy pracownika zatrudnionego w podmiocie leczniczym musi wynosić minimum 11 godzin. Ustawa nie przewiduje możliwości jego skracania poniżej tego wymiaru, nawet w przypadku prowadzenia akcji ratowniczej czy usuwania skutków awarii. Oznacza to, że większość pracowników zatrudnionych w służbie zdrowia musi korzystać w każdej dobie z pełnowymiarowego odpoczynku.

Jedynym wyjątkiem od tej zasady są pracownicy posiadający wyższe wykształcenie, udzielający świadczeń zdrowotnych w podmiocie leczniczym, który sprawuje nad pacjentami całodobową i stacjonarną opiekę medyczną. W ich przypadku brak możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9435

Wydanie: 9435

Spis treści
Zamów abonament