Jak unikać błędów z przeszłości
Europejscy decydenci powinni zrobić krok do tyłu i dokładnie zbadać wpływ ewentualnego ustawodawstwa w sprawie płatności na wszystkich uczestników rynku – pisze profesor ekonomii.
Używanie racjonalnych i merytorycznych argumentów w debatach politycznych zdarza się rzadko. Tym bardziej gdy temat jest z natury skomplikowany, porusza zagadnienia techniczne i – co równie ważne – ma bezpośredni wpływ na zawartość portfela każdego z nas. Chodzi o opłaty związane z używaniem kart płatniczych. W momencie gdy Unia Europejska w Brukseli oraz niektóre państwa członkowskie – takie jak Polska – szukają sposobów regulacji tych obszarów, odnoszę wrażenie, że dyskusja daleka jest od merytoryki, jest raczej teoretyczna, pełna błędów i napędzana konfliktem interesów.
Cięcie interchange
Pod koniec września Parlament Europejski wysłał pierwszy polityczny sygnał wzywający do stworzenia unijnych przepisów dotyczących płatności, a w szczególności w sprawie obniżenia kosztów związanych z płatnościami. Komisja Europejska również ogłosiła zamiar wprowadzenia nowych ustaw.
Podobny proces ma miejsce w Polsce, gdzie pojawiło się kilka inicjatyw ustawodawczych – w szczególności dotyczących uregulowania wysokości opłaty interchange – sygnowanych przez różne partie polityczne. Te ruchy odbywają się na tle trwających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta