Dodatkowe zadania na trasie trzeba wynagrodzić
Szef musi zrekompensować kierowcy pracę w dni wolne czy w godzinach nadliczbowych. Co do zasady za zajęcia w soboty czy święta szofer ma dostać inny dzień wolny. Za nadgodziny w pozostałe dni można mu zapłacić
- Czy pracodawca może nie wypłacić kierowcy pieniędzy za dni wolne spędzone w trasie? Jakie prawa ma w tej sytuacji pracownik i na jakiej podstawie może ich dochodzić? – pyta czytelnik.
Szef musi zrekompensować zadania zrealizowane przez pracownika, także te w ponadnormatywnym wymiarze. Nie zawsze jednak będą to pieniądze. Gdyby pracodawca ociągał się, pracownik ma sporo czasu na odzyskanie należności (patrz ramka).
Nie tylko za kółkiem
Czas pracy kierowców zatrudnionych na umowę o pracę normuje ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 1155, dalej ustawa).
Poza samym prowadzeniem pojazdu do czasu pracy szoferów wlicza się też załadunek i rozładunek pojazdu, nadzór i pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym z pojazdu, czynności spedycyjne związane z utrzymaniem czystości oraz inne zadania połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta