Funduszowe dwa w jednym
Fundusze europejskie na lata 2014 – 2020 to nie tylko kolejne dziesiątki miliardów złotych dla samorządów – pisze wicedyrektor Instytutu Obywatelskiego.
Nowe zasady wykorzystywania funduszy strukturalnych pomogą też rozwiązać kilka strukturalnych problemów, przed którymi gminy i regiony dziś stoją.
Opublikowany niedawno raport o stanie samorządności terytorialnej autorstwa m.in. profesorów Jarosława Bobera, Jerzego Hausnera i Huberta Izdebskiego wskazał na długą listę „dysfunkcji", które podkopują polską samorządność. – Polskie samorządy są dziś mocnym filarem Rzeczypospolitej. Ale system samorządowy kostnieje, staje się niefunkcjonalny – ostrzegał prof. Hausner na zorganizowanej w Warszawie prezentacji opracowania. Wśród głównych zagrożeń raport wymienił m.in. osłabianie demokracji samorządowej (coraz mniejsze zaangażowanie obywateli w działalność samorządu), zbyt małą współpracę pomiędzy różnymi samorządami oraz zbyt mały ich udział w polityce rozwojowej. Na liście dysfunkcji znalazło się też nieoptymalne wykorzystanie funduszy unijnych, dopuszczenie do wydawania ich na cele doraźne i konsumpcyjne, mało rozwojowe.
Zaproponowana przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta