Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko konieczność stałej opieki zwolni z nadgodzin

08 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Pracownik samorządowy ma prawo odmówić wykonywania pracy nadliczbowej, jeśli sprawuje pieczę nad osobą wymagającą ciągłej pomocy. Doraźne lub krótkoterminowe wsparcie tu nie wystarczy

- Przepisy każą uzyskać zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych od pracownika samorządowego, który sprawuje pieczę nad innymi osobami. Co należy rozumieć przez sprawowanie pieczy? Pracownik odmówił pracy w nadgodzinach w trakcie weekendu (w sobotę i niedzielę), wskazując, że jego samotnie mieszkająca matka ma grypę i musi się nią opiekować. Czy takie sytuacje pozwalają na odmowę świadczenia pracy nadliczbowej? – pyta czytelniczka.

Zasadniczo pracownik ma obowiązek wykonać polecenie pracy w godzinach nadliczbowych. Stosunek pracy opiera się na kierowniczej roli pracodawcy. Realizacja jego poleceń służbowych, które są zgodne z prawem, wprost wynika z obowiązku pracownika świadczenia pracy pod kierownictwem, w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę.

Dotyczy to także pracowników samorządowych. Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki samorządowej, w której pracuje taka osoba, na polecenie przełożonego musi wykonać pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9457

Wydanie: 9457

Spis treści
Zamów abonament