Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odliczenia z wypłaty bez aprobaty podwładnego

08 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Pisemna zgoda na potrącenie wypłaconej nadwyżki potrzebna jest przy cięciu zasiłku czy wynagrodzenia, jeśli następuje w kolejnym terminie płatności. Bieżąca korekta nie wymaga takich formalności

- Pensje wypłacamy do 28. dnia danego miesiąca. 28 stycznia wypłacaliśmy pracownikom wynagrodzenia. Dwa dni później (30 stycznia) jeden z zatrudnionych przyniósł zwolnienie lekarskie wystawione do końca lutego. Czy nadpłatę pensji możemy potrącić z wypłacanego lutowego wynagrodzenia chorobowego bez zgody pracownika? – pyta czytelnik.

Pobory zatrudnionego w miesiącu jego niedyspozycji zdrowotnej są zazwyczaj mniejsze niż wtedy, gdy pracuje. A to dlatego, że za czas zwolnienia lekarskiego, zgodnie z art. 92 k.p., pracownik ma prawo do 80 proc. wynagrodzenia chorobowego. Dostaje je za 14 dni w roku osoba, która ukończyła 50 lat, a młodsza – za pierwsze 33 dni absencji zdrowotnej. Te chorobowe pieniądze należą się z własnych środków pracodawcy.

Jeśli podwładny choruje dłużej, ma prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez firmę lub ZUS, a finansowanego z ubezpieczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9457

Wydanie: 9457

Spis treści
Zamów abonament