Sprzedawali działkę być może z grobami
Sprawdzenie stanu nieruchomości to nie tylko obowiązek kupującego, ale także sprzedającego. Niedopatrzenia mogą skutkować nieważnością umowy.
Kwestia ta wynikła w sporze o zwrot ponad 1 mln zł zadatku. Wręczyła go podczas podpisywania umowy przedwstępnej na kupno niewielkiej działki (za 6 mln zł) położonej w centrum Wrocławia spółka deweloperska. Jej właścicielami są Izraelczycy (Żydzi), co dla tego sporu jest istotne.
Na cmentarzu czy nie
Otóż przed podpisaniem umowy przyrzeczonej wycofali się oni z tej transakcji, gdyż okazało się, że działka, leżąca niedaleko Dworca Głównego, może być fragmentem dawnego cmentarza żydowskiego. Wprawdzie zamknięto go ponad 100 lat temu i jeszcze przed wojną przekazano miastu na cele komunalne (po wojnie zbudowano na tej działce garaże), ale zgodnie z zasadami wyznania Mojżeszowego cmentarz jest miejscem świętym i nie wolno czerpać z niego zysków.
Kwestia ta ujawniła się nabywcom – tak przynajmniej twierdzą – kiedy postanowili zmienić plan inwestycji. Pracownia architektoniczna zwróciła im uwagę, że przed jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta