Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawnie sformalizowane narzeczeństwo. Dlaczego nie?

08 lutego 2013 | Prawo | Paweł Bała
źródło: archiwum prywatne

W dyskusji na temat legalizacji związków partnerskich zupełnie pominięto aspekt heteroseksualnych konkubinatów, które mogłyby dostąpić prawnego uznania – zauważa adwokat.

Sejmowa debata nad projektami ustaw o związkach partnerskich, jaka miała miejsce, została sprowadzona do sporu dotyczącego prawnego uznania relacji dwóch osób tej samej płci, któremu to uznaniu projekty ustaw miały przypisać określone skutki prawne. W trakcie dyskusji niemal zupełnie pominięto aspekt heteroseksualnych konkubinatów (mimo że projektowane przepisy nie dokonywały rozróżnienia dotyczącego płci), które mogłyby dostąpić prawnego uznania.

We wspólnym pożyciu

Osoby różnej płci prowadzące wspólne gospodarstwo domowe, a niepozostające w związku małżeńskim (konkubenci), w świetle prawa traktowane są jako osoby dla siebie obce. A jednak ustawodawca w kilkudziesięciu aktach prawnych wskazał kategorię „osób pozostających we wspólnym pożyciu", wiążąc z taką relacją określone skutki prawne. W tym miejscu wskażę tylko normę zawartą w art. 691. § 1 Kodeksu cywilnego o brzmieniu: „W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą".

Ostatnia kategoria podmiotów, o jakiej mowa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9457

Wydanie: 9457

Spis treści
Zamów abonament