Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez paniki, gdy zginie oryginał

08 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak
Tomasz  Poznański adwokat,  współpracuje  z Kancelarią Prawniczą  C.L. Jezierski sp. j. w Warszawie
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Poznański adwokat, współpracuje z Kancelarią Prawniczą C.L. Jezierski sp. j. w Warszawie
Piotr  Wojciechowski prawnik współpracujący  z Kancelarią Adwokacko- -Radcowską Gujski Zdebiak  w Warszawie
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Wojciechowski prawnik współpracujący z Kancelarią Adwokacko- -Radcowską Gujski Zdebiak w Warszawie

W teczkach pracodawca przechowuje tylko kopie dostarczonych przez zatrudnionych zaświadczeń czy pism. Jeśli jednak pracownik utraci taki papier, szef nie ma prawa odmówić jego skopiowania

- Do kadr zgłosił się pracownik, który domaga się skopiowania swoich dokumentów znajdujących się w jego teczce osobowej. Chce to zrobić, wykonując zdjęcia. Czy musimy na to przystać? Czy pracownik ma prawo fotografować dokumenty osobowe? Czy teczkę udostępniamy zatrudnionemu na każde jego żądanie? Jeśli tak, to z jakich regulacji wynika ten obowiązek pracodawcy? – pyta czytelniczka.

Chociaż formalnie tzw. teczki osobowe należą do pracodawcy, to gdy pracownik zażąda wglądu do niej, aby sporządzić kopię czy odpis dokumentów, szef musi mu udostępnić takie dane. To powszechna opinia prawników >patrz ramka. Obejmuje to wgląd we wszystkie papiery zawierające dane osobowe, które odnoszą się do pracownika, w tym jego akta osobowe trzymane przez pracodawcę.

Z konstytucji i ustawy

Wymóg ten nie wynika jednak bezpośrednio z żadnego przepisu prawa pracy, tym bardziej że co do zasady szef przechowuje tylko kopie dokumentów. Pośrednio można go wyprowadzić z innych regulacji, przede wszystkim konstytucji oraz ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm., dalej ustawa).

Art. 51 ust. 3 konstytucji gwarantuje, że każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych, a na podstawie ust. 4 może żądać sprostowania lub usunięcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9457

Wydanie: 9457

Spis treści
Zamów abonament