O euro – tylko na serio
Pogoń za rdzeniem europejskim nie jest dobrym rozwiązaniem, bo oznacza porzucenie podmiotowego rozwoju Polski – twierdzi poseł PiS.
krzysztof szczerski
Debata o euro nie może sprowadzać się do reedukacji opozycji i społeczeństwa po to, by wszyscy zrozumieli, że porzucenie złotego to rodzaj konieczności dziejowej. Jeżeli mamy rozmawiać, to tylko wówczas, gdy zostaną stworzone warunki do rzetelnej wymiany argumentów, a ostateczne decyzje nie będą z góry przesądzone i nie będą zapadały poza wolą obywateli.
W swoim artykule „Stawką jest nasze bezpieczeństwo" („Rz", 30.01.2013) Roman Kuźniar stawia politykom wyzwanie. Jest nim mobilizacja wokół nowego narodowego celu: wprowadzenia Polski do „unii walutowej, gospodarczej i politycznej", czyli do tzw. rdzenia integracyjnego. Ważne jest, że doradca prezydenta RP nie mówi wyłącznie o strefie euro, lecz o pełnym pakiecie integracyjnym, czyli w praktyce o wejściu do centralnie zarządzanej proto-federacji europejskiej. Krokiem decydującym na drodze realizacji tego celu ma być zamiana złotego na euro w możliwie najkrótszym terminie, czyli po wyborach w 2015 roku. Aby ta data była realna, przygotowania należy rozpocząć już teraz.
Jeśli wierzyć słowom prof. Kuźniara, rzeczy mają się zupełnie inaczej, niż twierdzi rząd Tuska – Rosja jest naszym geopolitycznym podstępnym rywalem, a nie partnerem, i czyha na każdy nasz polityczny błąd. Ostro powiedziane!
Problem polega jednak na tym, że na drodze do realizacji tego zamierzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta