Zanim wystąpisz o gwarancję de minimis, zweryfikuj wielkość swojego biznesu
Specjalny rządowy program gwarancji de minimis ma ułatwić firmom sięganie po pieniądze na finansowanie bieżącej działalności. Jednak mogą z niego skorzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy mieszczą się w kategorii MSP
Ustalenie statusu firmy pod kątem jej wielkości (mikro, mała, średnia, czy duża) wydaje się, i zwykle jest, stosunkowo proste. Wystarczy bowiem wiedzieć, ilu w firmie jest pracowników i jakie wyniki finansowe osiągnęła (obrót, bilans). Jednak sprawa się komplikuje, gdy firma jest powiązana z innym przedsiębiorcą. W takim wypadku konieczne może być odpowiednie zsumowanie wymienionych wyżej danych. I dopiero ten wynik pozwoli określić ostateczną wielkość danego podmiotu.
Jest to o tyle istotne, że z rządowego programu gwarancji de minimis wolno korzystać tylko firmom należącym do kategorii MSP. A to firma, składając wniosek o kredyt i ubiegając się o gwarancję, deklaruje, że należy do tego sektora. Jeżeli okazałoby się, że nie spełniała kryterium wielkości, naraża się na sankcje. Jak zatem prawidłowo zweryfikować wielkość przedsiębiorstwa? Za chwilę spróbujemy wyjaśnić to na przykładach. Najpierw przypomnijmy definicję MSP.
Unijna definicja
O wielkości przedsiębiorcy decydują dwa czynniki: wielkość zatrudnienia oraz dane finansowe, czyli suma aktywów lub wielkość rocznego obrotu.
Zgodnie z definicją zawartą w załączniku do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 800/2008 (DzUrz UE nr L 214 z 9 sierpnia 2008 r.) na kategorię mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw składają się te, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta