Kiedy są możliwe dodatkowe roboty
Podstawą do obliczenia ceny za prace konieczne jest wartość zamówienia podstawowego, przyjęta w kontrakcie.Precyzuje się ją w protokole konieczności
Zamówienie z wolnej ręki to tryb, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. Definicja ta jest w art. 66 ustawy z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (dalej ustawa p.z.p.). Zamówienie z wolnej ręki jest jedynym spośród trybów udzielania zamówień publicznych, w którym konstrukcja prawna zakłada uczestnictwo w postępowaniu tylko jednego wykonawcy.
Postępowanie prowadzone w omawianym trybie wyłącza charakterystyczną dla pozostałych procedur udzielania zamówień publicznych zasadę konkurencyjności postępowania. W związku z tym zastosowanie tego trybu postępowania możliwe jest wyłącznie w szczególnych przypadkach, enumeratywnie wymienionych w art. 67 ustawy p.z.p.
Nowe okoliczności
Jedną z przyczyn wymienionych w art. 67 ustawy p.z.p. uprawniającą zamawiającego do zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki, jest zaistnienie okoliczności uzasadniających udzielenie zamówień dodatkowych. Zgodnie z ust. 5 przepisu, zamówienia dodatkowe, udzielane są dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych, które pozostały nieobjęte zamówieniem podstawowym i nie przekraczają łącznie 50 proc. wartości realizowanego zamówienia, a ich wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta