Energia w przystępnej cenie
UE nie chce nakazywać państwom członkowskim eksploatowania konkretnych źródeł energii. Wybór sposobu wykorzystania własnych zasobów jest podstawowym prawem każdego państwa członkowskiego – podkreślają politycy
Radosław Sikorski, Günther H. Oettinger
Jednym z podstawowych wyzwań, przed którymi stoi dziś Europa, jest rosnący koszt energii. Szacuje się, że cena energii i gazu w UE jest prawie dwukrotnie wyższa niż w innych częściach świata. Istotnie, na amerykańskim rynku spot cena gazu jest prawie czterokrotnie niższa niż w UE.
W dobie zaciskania pasa energia w przystępnej cenie jest kluczem do ożywienia gospodarczego oraz sukcesu przedsiębiorców z Unii na rynkach światowych. Ceny energii bezpośrednio wpływają na koszty utrzymania, działalność małych i średnich przedsiębiorstw oraz strategiczne decyzje podejmowane przez dużych graczy przemysłowych. Przynosi to również ujemne skutki na rynku pracy, ponieważ międzynarodowe spółki mogą wstrzymać się z tworzeniem nowych lub utrzymaniem obecnych miejsc pracy w Europie.
Można spytać: co stoi za wyższymi cenami energii w UE w porównaniu z innymi częściami świata? W niektórych państwach członkowskich ceny energii są w dużym stopniu wypadkową wewnętrznych regulacji w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta