Szkolenia, warsztaty, kursy
Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu przeprowadził w kwietniu br. cykl nieodpłatnych szkoleń poświęconych zmianom w przepisach prawa pracy. Wzięło w nich udział ponad 200 uczestników, głównie pracodawców z małych i średnich zakładów pracy. Oto odpowiedzi na najciekawsze pytania
- Pracownik rozwiązał umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu nieterminowego otrzymywania wynagrodzenia za pracę. Czy powinniśmy mu wypłacić odszkodowanie?
Tak , jeśli pracodawca nie kwestionuje przyczyny rozwiązania umowy w tym trybie.
Zgodnie z art. 55 § 11 kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec niego. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w kwocie równej wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeżeli jednak wypowiedzenie dotyczy umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, ta rekompensata przysługuje w równowartości zarobków za 2 tygodnie.
Ustalając wysokość omawianego odszkodowania, należy stosować zasady obowiązujące przy naliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Tak nakazuje § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta