Jaka polisa OC dla przedsiębiorców uczestniczących w konsorcjum
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest możliwość, by grupa wykonawców wspólnie się o nie ubiegała. Nastręcza to jednak wiele wątpliwości zarówno zamawiającym, jak i firmom, zwłaszcza małym
Przesłanka umożliwiająca ubieganie się o udzielenie zamówienia jako konsorcjum wynika wprost z przepisu art. 23 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (DzU z 2010r., nr 113, poz. 759 z późn. zm.; dalej ustawa p.z.p.). Co do zasady, wykonawcy uczestniczący w konsorcjum powinni być traktowani jako jeden podmiot, a co za tym idzie tak samo jak wykonawca działający samodzielnie.
– Podstawowym celem przepisu art. 23 ustawy p.z.p. jest umożliwienie grupie wykonawców połączenie ich potencjałów, w tym potencjału ekonomicznego w sytuacji, gdy każdy wykonawca z osobna nie spełnia określonych przez zamawiającego warunków udziału w postępowaniu – mówi Joanna Presz-Król, radca prawny w Kancelarii Prawnej Pieróg & Partnerzy.
Dwie opcje
Powstaje pytanie, jak w praktyce wygląda łączenie potencjałów konsorcjantów. Istnieją dwie możliwości takiego działania wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
Pierwszą możliwością jest zsumowanie potencjału każdego z członków konsorcjum.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta