Europa potrzebuje gazu z łupków
Nowe źródła energii są szansą na rozwój UE. Aby z niej skorzystać, trzeba jednak spełnić liczne warunki.
Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska, podczas panelu „Gaz łupkowy – europejskie dylematy" odbywającego się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zauważył, że po 2015 roku koszty zakupu gazu na terenie wspólnoty mogą istotnie wzrosnąć. Jednym z czynników powodujących presję na ceny będzie spadek wydobycia realizowanego na Starym Kontynencie, głównie na obszarze Morza Północnego i Norweskiego.
Do pewnego stopnia antidotum na to zagrożenie może być gaz z łupków. – Przepisy w zakresie wydobycia gazu muszą być jednak rygorystycznie przestrzegane. To samo dotyczy węgla i odnawialnych źródeł energii – stwierdził Potočnik. Jego zdaniem konieczne są działania, które pozwolą zapewnić opinię publiczną, że wydobycie jest całkowicie bezpieczne. Dziś poszukiwania gazu z łupków nie zawsze tak są postrzegane, zwłaszcza tzw. metoda szczelinowania hydraulicznego.
Kolejne regulacje
Potočnik stwierdził, że nie do Komisji Europejskiej należy decydowanie, czy gaz z łupków powinien być eksploatowany, czy nie. – To poszczególne kraje członkowskie decydują, jaki jest ich mix energetyczny, muszą jednak spełnić normy ochrony środowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta