Jakie są skutki podatkowe zmiany korzystającego
PIT/CIT | Do końca ubiegłego roku przepisy nie regulowały następstw związanych z cesją umowy leasingu. Organy stwierdzały w takim przypadku brak sukcesji podatkowej. Obecnie przejście praw i obowiązków stało się możliwe.
Wiesława Moczydłowska
Ustawa o PIT w art. 23a i 23b (odpowiednio ustawa o CIT w art. 17b i 17f) definiuje warunki uznania umowy za umowę tzw. leasingu operacyjnego. Muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki (jeżeli leasingobiorcą nie jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej).
Dwa warunki
Po pierwsze, umowa musi zostać zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo musi zostać zawarta na okres co najmniej pięciu lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości.
Po drugie, suma netto opłat ustalonych w umowie leasingu musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, będących uprzednio przedmiotem takiej umowy, odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.
Na czym polegał spór
Możliwość skorzystania z preferencji podatkowych w sytuacji, gdy w trakcie trwania umowy lea- singu dokonano cesji umowy na nowego korzystającego, do końca ubiegłego roku była ograniczona. Organy skarbowe odmawiały takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta