Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sytuacja nadzwyczajna może trwać nawet kilka miesięcy

12 czerwca 2013 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

ZATRUDNIENIE | Szef przenosi podwładnego do innej pracy, jeżeli przestój w zakładzie uniemożliwił normalne wykonywanie jego zadań. Trudno przewidzieć, ile to zajmie czasu.

Ryszard Sadlik

Przestój to niezaplanowana i przejściowa przerwa w wykonywaniu pracy, spowodowana zaburzeniami w zwykłym funkcjonowaniu firmy. Może on wynikać z zachowania pracodawcy, np. nie zapewnił odpowiedniej ilości surowców do produkcji lub z okoliczności niezależnych od niego, np. z blokady granicy lub awarii zasilania. Niewykluczone też, że do takiego zatrzymania dojdzie wskutek warunków atmosferycznych, np. gwałtownych opadów deszczu. Przestój może też wywołać pracownik.

To polecenie

Na czas takiego wstrzymania szef ma prawo powierzyć inną, odpowiednią dla podwładnego pracę. Przeniesienie do niej następuje w trybie polecenia i jest dla pracownika wiążące oraz nie wymaga jego zgody. Można je przekazać zarówno ustnie, jak i pisemnie. Uprawnienie do przeniesienia do innej pracy nie zależy od tego, czy przestój nastąpił z przyczyn leżących po stronie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9559

Wydanie: 9559

Spis treści
Zamów abonament