Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób rozliczyć transgraniczny transport towarów

12 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Gogola

VAT | Przy określaniu miejsca opodatkowania firmy przewozowe muszą ustalić, czy świadczą usługę na rzecz podatnika czy na rzecz podmiotu, który nim nie jest. Od tego bowiem zależy, jakim przepisom będą podlegały wykonane czynności.

Wszystkie przepisy, które odnoszą się do momentu powstania obowiązku podatkowego usług krajowych, mają odpowiednie zastosowanie także do importu usług. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług został bowiem, co do zasady, określony w art. 19 ust. 19 ustawy o VAT, a zgodnie z tym przepisem, art. 19 ust. 1, 4, 5, 11, ust. 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług.

Co mówią przepisy

W art. 19 ust. 19a i 19b ustawy o VAT ustawodawca w sposób szczególny uregulował jednak obowiązek podatkowy importu określonych usług >patrz ramka. Dotyczy to tylko takich usług, których miejsce opodatkowania jest ustalone według art. 28b ustawy o VAT (gdy miejscem świadczenia jest siedziba działalności usługobiorcy, jego stałe miejsce prowadzenia działalności albo stałe miejsce zamieszkania lub pobytu usługobiorcy). Natomiast w przypadku innych usług, jak np. usług związanych z nieruchomościami, dla których miejsce opodatkowania określa się według art. 28e ustawy o VAT, ten szczególny sposób nie znajduje zastosowania.

Firmy transportowe, które chcą prawidłowo wskazać moment powstania obowiązku podatkowego transgranicznych usług transportowych towarów, muszą zatem ustalić:

  • gdzie jest miejsce opodatkowania tych usług oraz
  • na podstawie którego przepisu
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9559

Wydanie: 9559

Spis treści
Zamów abonament