Fiskus kwestionuje koszty dla twórców
Gdy źródła przychodów podatnika są łączone i nie można rozdzielić wartości przeniesienia autorskich praw majątkowych od umowy o dzieło, to po wyczerpaniu limitu 42 764 zł powinny przysługiwać 20-proc. koszty.
Dosyć zaskakujące stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 26 marca 2013 r. (IPPB2/415-18/13-2/MG) – pierwszej interpretacji dotyczącej zastosowania kosztów uzyskania przychodów po przekroczeniu limitu kosztów przewidzianych dla twórców. Zdaniem fiskusa twórcy po przekroczeniu limitu nie przysługują żadne koszty uzyskania przychodu, bez względu na to, czy uzyskuje ten przychód z tytułu umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych (umowy-zlecenia lub też umowy o dzieło).
O ile teza o niestosowaniu kosztów po osiągnięciu limitu u osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy, których część to przychód za przeniesienie autorskich praw majątkowych, nie jest zaskakująca, o tyle zdziwienie może budzić wykluczenie stosowania kosztów 20-proc. po przekroczeniu limitu 42 764 zł. Zgodnie z zawartą w interpretacji tezą: „Uzyskany przez twórców (artystów) przychód z tytułu zawartej umowy o dzieło przenoszącej prawa autorskie, (...) stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PIT, od którego płatnik przed dokonaniem poboru zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ww. ustawy, na mocy art. 22 ust. 9 pkt 1–3, dokonuje potrącenia 50 proc. kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta