Jak przedsiębiorca powinien obliczyć czynsz za lokal swojej firmy
KONTRAKTY | Negocjując umowę najmu, wiele uwagi poświęca się wysokości czynszu za metr kwadratowy, jednak równie istotny jest sposób obliczenia powierzchni, od której będzie on liczony.
Powierzchnia najmu to powierzchnia do wynajęcia, czyli taka, która generuje czynsz. W budynku komercyjnym powierzchnia generująca czynsz to nie tylko ta, która jest bezpośrednio używana i zajmowana przez najemców, czyli prywatna przestrzeń danego najemcy przeznaczona dla personelu, sprzętu biurowego etc. W skład tej powierzchni wchodzi bowiem także powierzchnia używana razem przez wielu najemców, czyli powierzchnia wspólna. Za nią także pobierany jest przez wynajmującego czynsz.
Wspólny element
Oprócz powierzchni przeznaczonych wyłącznie dla najemców oraz powierzchni wspólnych wyróżniamy także powierzchnię, która nie generuje czynszu. Jest to np. powierzchnia techniczna przeznaczona na instalację urządzeń do obsługi technicznej budynku lub powierzchnia przeznaczona na komunikację pionową (np. szyby windowe, klatki schodowe).
Add-on factor to współczynnik określający udział danego najemcy w powierzchni innej niż pozostającą w jego wyłącznej dyspozycji, czyli np. w powierzchni wspólnej
Wynajmujący dążą do maksymalizacji przestrzeni, za którą otrzymają czynsz, dlatego też na etapie komercjalizacji budynku istotne jest dokonanie jego pomiarów tak, aby wyróżnić w budynku co do zasady trzy najistotniejsze z punktu widzenia opłacalności inwestycji powierzchnie:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta