Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu równowartość 40 euro

12 czerwca 2013 | Prawo | Krzysztof Pietkowski
Krzysztof Pietkowski
źródło: archiwum prywatne
Krzysztof Pietkowski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Wiele wskazuje, że nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych powtórzy los poprzedniczki – pozostanie „ciałem obcym” w codziennej praktyce. Może być jednak wręcz masowo wykorzystywana do uzyskania rekompensaty z tytułu kosztów odzyskiwania należności – przestrzega sędzia.

Pod koniec kwietnia br. weszła w życie ustawa z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Stanowi ona implementację dyrektywy Parlamentu EU i Rady 2011/7/UE z 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. Nowa regulacja uchyla obowiązującą do tej pory ustawę z 12 czerwca 2003 r. o takim samym tytule.

Kultura szybkich płatności

Celem nowej ustawy, tak jak i poprzedniej, jest ograniczenie tzw. zatorów płatniczych w szeroko rozumianym obrocie gospodarczym. Ustawa wprowadza nieznane swej poprzedniczce rozwiązania.

Chodzi m.in. o ogólny, maksymalnie 60-dniowy umowny termin płatności, który może być przedłużony wówczas, gdy nie jest to sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy i zasadami współżycia społecznego oraz jest obiektywnie uzasadnione, z uwagi na właściwość towaru lub usługi (art. 7 ust. 2). Różnicuje maksymalne umowne terminy płatności dla podmiotów publicznych z uwagi na ich status prawny – podmiot leczniczy i pozostałe podmioty publiczne – odpowiednio: 30 i 60 dni (ten ostatni termin nieprzekraczalny; art. 8 ust. 1). Wprowadza też możliwość uzyskania przez wierzyciela rekompensaty kosztów odzyskania zaległych należności (art. 10).

Ustawa dotyczy umów z wyłącznym udziałem przedsiębiorców, osób wykonujących wolne zawody i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9559

Wydanie: 9559

Spis treści
Zamów abonament