Jak prawidłowo zganić za uchybienia na etacie
Przy wyborze kary szef musi w szczególności kierować się rodzajem występku, stopniem winy pracownika i jego dotychczasowym stosunkiem do obowiązków służbowych.
Lista kar porządkowych z kodeksu pracy obejmuje: upomnienie, naganę oraz karę pieniężną. Dwie pierwsze wolno wymierzyć za to, że zatrudniony nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia oraz obecności w pracy czy usprawiedliwiania absencji. Natomiast za: naruszenie przepisów bhp lub przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do niej w stanie nietrzeźwym bądź spożywanie alkoholu w czasie pracy można też stosować karę pieniężną (art. 108 § 1 i 2 k.p.).
Bez względu jednak na rodzaj przewinienia żadnej kary porządkowej nie da rady wymierzyć po 2 tygodniach od powzięcia informacji o naruszeniu obowiązku pracowniczego, a w każdym razie po upływie 3 miesięcy od chwili, gdy etatowiec dopuścił się tego uchybienia (art. 109 § 1 k.p.). Za datę nałożenia nagany (lub innej kary porządkowej) należy uznać dzień, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta