Czy trzeba zapłacić podatek od namiotu z kiełbaskami i piwem
Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego w kurortach urlopowych pojawiają się budki z lodami, kioski i stragany. Mimo że są to obiekty niepołączone trwale z gruntem, zdarza się, że fiskus obciąża je daniną
Budki z lodami, kioski i namioty to obiekty o czasowym przeznaczeniu, które są używane do świadczenia różnego rodzaju usług oraz prowadzenia okolicznościowej sprzedaży. Problem opodatkowania tych obiektów podatkiem od nieruchomości nie powinien ich dotyczyć, jednak kwestia ta budzi w praktyce wiele wątpliwości.
Dwa poglądy
Podstawowe znaczenie dla ustalenia, czy takie obiekty podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ma ich prawidłowe sklasyfikowanie na gruncie prawa budowlanego. Nie ma jednak niestety jednolitej praktyki odnośnie do ich opodatkowania.
Według pierwszego poglądu obiekty tymczasowe są odmianą obiektów budowlanych, wyodrębnioną jedynie ze względu na pewne specyficzne cechy (przeznaczenie do czasowego używania lub brak trwałego połączenia z gruntem). Jeśli więc dany tymczasowy obiekt budowlany mieści się również w zakresie definicji budynku lub budowli, to powinien być wykazany do opodatkowania.
Ani budynki, ani budowle
Zgodnie z drugim, korzystniejszym dla podatników poglądem tymczasowe obiekty budowlane niepowiązane trwale z gruntem nie mogą zostać uznane za budynki czy budowle. Trwałe związanie z gruntem jest bowiem warunkiem uznania danego obiektu za budynek lub budowlę. Skoro więc nie są one budynkami ani budowlami, to nie podlegają opodatkowaniu.
Orzecznictwo i literatura za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta