Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Agent agentowi nierówny

26 czerwca 2013 | Dobra Firma | Leszek Jaworski

Przedsiębiorca powinien wyraźnie wskazać przedstawicielowi, czy ma on w jego imieniu zawierać umowy, czy tylko poszukiwać kontrahentów

Firma produkująca kosmetyki planuje zwiększyć rynek zbytu swoich produktów. W tym celu zamierza podpisać umowę agencyjną z przedstawicielem handlowym w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Z art. 758 kodeksu cywilnego wynika, że na podstawie tej umowy przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się – w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa – do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu umów na rzecz dającego zlecenie, przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

Kontrakt ten występuje więc w dwóch postaciach: agencji przedstawicielskiej oraz pośrednictwa. Różnica między nimi sprowadza się do zakresu usług, do jakich agent zobowiązał się w podpisanym kontrakcie.

Wariant 1. Zawieranie umów

W tzw. agencji przedstawicielskiej agent ma za zadanie zawieranie umów z klientami w imieniu dającego zlecenie. Aby składanie przez niego oświadczeń woli w imieniu zleceniodawcy było skuteczne, musi mieć jego pełnomocnictwo. Może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9571

Wydanie: 9571

Spis treści
Zamów abonament