Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowymi przepisami fiskus zamieszał w łańcuchowych transakcjach

26 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Paweł Barnik

Jeśli transport organizuje pośrednik, a nie pierwszy lub ostatni podmiot w kolejności, to należy badać wszystkie okoliczności towarzyszące tej operacji handlowej. Przewóz można bowiem przypisać tylko jednej z dostaw w łańcuchu

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Przy czym, jak wynika z art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Oznacza to, że mimo, iż podmiot z pośredniczący w dostawie faktycznie nie otrzyma nabytego towaru (a jedynie fakturę dokumentującą jego nabycie), to uznaje się, że podmiot ten także sam dokonał opodatkowanej dostawy towarów. Podobnie pierwszy podmiot w łańcuchu – dokonuje opodatkowanej dostawy towarów, z kolei ostatni – po prostu nabycia.

Jedna wysyłka, kilka dostaw...

Z uwagi na to, że w transakcjach łańcuchowych (szeregowych):

- uczestniczą więcej niż dwa podmioty, oraz

- występuje jedna wysyłka towarów, dla której następuje przemieszczenie graniczne (transport od pierwszego dostawcy – zwykle z kraju X do ostatniego nabywcy – zwykle w kraju Y),

– to należy wskazać przepisy regulujące zasady rozliczenia tych transakcji.

Zasadniczo tylko jedna z tych dostaw będzie mogła zostać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9571

Wydanie: 9571

Spis treści
Zamów abonament