Na czym zatrudniony nie straci
Pensja nie będzie pomniejszona o zaliczkę na podatek, jeśli stosowanie służbowego uniformu jest obowiązkowe. Cechy ubioru muszą być na tyle charakterystyczne, żeby podwładny nie mógł wykorzystywać go poza pracą
Korzystanie przez pracowników z samochodów służbowych czy miejsc parkingowych będących własnością pracodawcy to niejedyne przypadki, w których fiskus doszukuje się po stronie zatrudnionych przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Podobnie rzecz się ma z udostępnionymi pracownikom artykułami spożywczymi czy też strojami służbowymi. Okazuje się, że nie zawsze w takich sytuacjach organy dostrzegają przychód dla pracownika, od którego powinien zostać pobrany podatek.
Wszystkim pracownikom pracodawca jest obowiązany zapewnić wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych dodatkowo również inne napoje.
Tak stanowi § 112 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto tym pracownikom, którzy pracują w warunkach szczególnie uciążliwych, oprócz napojów, pracodawca zapewnia nieodpłatnie także odpowiednie posiłki, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych (art. 232 kodeksu pracy) >patrz ramka.
W ustawie o PIT przepisom kodeksu pracy oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy odpowiadają zwolnienia od podatku zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 11 oraz 11b. Pozwalają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta