Gdy podwładny porzuca etat
Jeżeli pracownik nie stawia się do pracy, to szef może sam rozwiązać z nim angaż bez wypowiedzenia z jego winy
Prawo nie reguluje wprost porzucenia pracy przez podwładnego. Dlatego pracodawcy często nie wiedzą, jak mają postąpić w takiej sytuacji i kiedy mogą uznać, że umowa o pracę rozwiązała się.
W praktyce zdarza się, że pracownik nagle, bez podania szefowi żadnej informacji, przestaje pojawiać się w firmie, a próby nawiązania z nim kontaktu są bezowocne. W takiej sytuacji pracodawca może uznać, że podwładny rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia lub sam rozwiązuje z nim angaż bez wymówienia.
Z zachowania tego, kto nie stawia się do pracy, pracodawca może wnioskować, że umowa o pracę rozwiązała się bez wypowiedzenia wskutek dorozumianego oświadczenia pracownika. Oświadczenie woli o rozwiązaniu angażu może być bowiem wyrażone przez każde zachowanie ujawniające wolę tej osoby. Wskazuje na to art. 60 kodeksu cywilnego. Można więc uznać, że pracownik, który nie stawia się w firmie, wyraża też w ten sposób swoją wolę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta