Ekwiwalent tylko za urlop nieprzedawniony
Z dniem rozwiązania stosunku pracy, prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Zatrudniony może go dochodzić wyłącznie za te niewykorzystane dni wolnego, które nie przedawniły się na dzień ustania zatrudnienia. Termin przedawnienia roszczenia o to świadczenie rozpoczyna się z dniem rozwiązania stosunku pracy i wynosi 3 lata.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 29 marca 2001 r. (I PKN 336/00).
Stan faktyczny
Pracodawca rozwiązał z zatrudnionym umowę o pracę bez wypowiedzenia 9 lipca 1997 r. 1 października 1997 r. zwolniony wystąpił z roszczeniem o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za lata 1994–1997.
Sąd rejonowy zasądził ekwiwalent. Sąd II instancji podtrzymał wyrok. Pracodawca wniósł kasację, zarzucając sądowi naruszenie przepisów przez niewłaściwe przyjęcie, że roszczenie o ekwiwalent może być należne i uznane za nieprzedawnione, mimo że roszczenie o urlop uległo już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta