Bezkarni przestępcy w białych kołnierzykach
Coraz powszechniejsze posługiwanie się fikcyjnymi fakturami celem zaniżenia należności podatkowych jest procederem trudnym do wykrycia – problem analizuje prokurator.
Dzieje się tak mimo działania szeregu instytucji uprawnionych do walki z tego rodzaju przestępczością. Takich jak m.in. urząd skarbowy, inspektor kontroli skarbowej, urząd celny, Straż Graniczna.
Tymczasem szara strefa przestępczości białych kołnierzyków nadal się rozrasta, co musiało kiedyś nastąpić, chociażby z uwagi na fakt, iż zorganizowane grupy przestępcze odchodzą od popełniania mało opłacalnych, „typowych" przestępstw kryminalnych.
Trudny cel
Wynika to z kilku czynników: po pierwsze w sprawach związanych z użyciem fikcyjnych faktur nie występuje indywidualny pokrzywdzony – ofiarą przestępstwa staje się anonimowy Skarb Państwa, który nie potrafi samodzielnie się bronić i artykułować swoich żądań. Wszystko zależy wówczas od wiedzy i umiejętności urzędników w zabezpieczaniu interesów Skarbu Państwa, które zobowiązani są chronić, co niestety częstokroć z uwagi na trudną materię sprowadza się – z różnych powodów – do tego, że nie są w stanie zapewnić prawidłowej ochrony prawnej w tym zakresie.
Nie dojdzie nigdy zatem w tej sferze do nagłośnienia tego procederu, tak jak się to stało w sprawie Amber Gold, a szkoda, gdyż zapewne uszczuplenia finansowe wielokrotnie przekraczają wartość szkód powstałych w przywołanym przykładzie.
Po drugie pospolite przestępstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta