Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można rozwiązać umowę najmu na czas określony

26 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Wielu przedsiębiorców w związku z pogorszeniem się warunków gospodarczych chce przenieść się do tańszego lokalu lub obniżyć czynsz za wynajmowany lokal. To trudne zadanie, gdy ma się umowę najmu na czas określony. Są jednak na to sposoby

W praktyce oznacza to, że gdy taki najemca chce wyprowadzić się wcześniej, to jego wypowiedzenie umowy nie będzie skuteczne, chyba że strony, zawierając umowę najmu, wprowadzą do niej postanowienia przewidujące przypadki wcześniejszego jej rozwiązania. Na przykład można zapisać w kontrakcie, że najemca będzie miał prawo do wcześniejszego jego wypowiedzenia, jeżeli obroty firmy spadną poniżej określonej kwoty.

Przykład

Maria Królik prowadzi sklep z odzieżą. Ma on świetną lokalizację, dzięki temu nie narzeka na brak klientów. Obroty sklepu jednak maleją z roku na rok. Postanowiła więc zmienić lokal na tańszy.

Umowę najmu zawarła na 10 lat, okres ten mija dopiero za trzy lata. Powstał więc problem. Umowy najmu zawarte na czas oznaczony można bowiem rozwiązać dopiero wtedy, kiedy upłynie okres, na jaki zostały one zawarte.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9571

Wydanie: 9571

Spis treści
Zamów abonament