Jakie skutki podatkowe ma faktoring
Zwolnienia z VAT przewidziane dla usług finansowych nie mają zastosowania dla czynności ściągania długów. Są one obciążone podstawową, 23-proc. stawką
Zgodnie z ustawą o VAT, liczne rodzaje usług związanych z pośrednictwem finansowym korzystają ze zwolnienia z tego podatku. Zwolnienie ma zastosowanie również w przypadku, gdy dane usługi są właściwym i niezbędnym elementem innej, zwolnionej z VAT usługi, a jednocześnie same stanowią odrębną całość.
Zwolnienia te nie mają jednak zastosowania do czynności ściągania długów, w tym do faktoringu. Zatem podlegają one stawce podstawowej VAT, czyli obecnie 23 proc.
Do 2011 roku przyjmowano, że opodatkowane VAT przy usłudze faktoringu było przede wszystkim nabycie wierzytelności handlowej przez faktora od przedsiębiorcy (faktoranta). Podstawą opodatkowania była zatem różnica pomiędzy wartością nominalną wierzytelności a wartością, którą faktor zapłaci wierzycielowi pierwotnemu (faktorantowi).
Jeżeli w związku z ich nabyciem w ramach umowy faktoringu wynagrodzenie (poza albo zamiast dyskonta) wypłacane było także w formie odsetek, to przyjmowano, że nie stanowią one osobnej usługi pośrednictwa finansowego, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta