Urlopy po kilkutygodniowej chorobie
Dłuższa nieobecność pracownika spowodowana kłopotami ze zdrowiem nie ogranicza mu prawa do wyjazdu na wakacje. Jeśli przypadają one bezpośrednio po tej niedyspozycji, podwładny nie musi przechodzić kontrolnych badań lekarskich
- Pracownik był chory prawie dwa miesiące. Wcześniej nie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Czy ta nieobecność ma wpływ na jego wakacje (przysługuje mu rocznie 26 dni)?
Nie. Niezdolność do pracy, niezależnie od jej długości, nie wpływa na wymiar przysługującego zatrudnionemu urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Nie wolno zastosować tutaj zasady proporcjonalnego jego zmniejszania. Zgodnie z art. 1552 k.p. urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
- tymczasowego aresztowania,
- odbywania kary pozbawienia wolności,
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Urlop proporcjonalny stosuje się tylko do absencji wymienionych w art. 1552 k.p. A ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta