Jakie wypłaty, gdy aktywny zawodowo 50-latek trafia do szpitala
Pracownikowi w sile wieku, który jest niezdolny do pracy, przysługuje wynagrodzenie chorobowe za 14 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego. Za czas niedyspozycji trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku przysługuje mu zasiłek chorobowy z ustawy zasiłkowej
Wobec starszych pracowników szef ma inne obowiązki przy regulowaniu świadczeń chorobowych niż w stosunku do młodszych osób na etacie. Aby pomoć wyjaśnić te różnice i przepisy, odpowiadamy na pytania czytelników.
Kiedy ten wiek
- Jaka jest różnica w okresie wypłaty wynagrodzenia chorobowego dla 50-latka i młodszego etatowca?
Zgodnie z art. 92 § 1 pkt 1 k.p. wynagrodzenie chorobowe pracodawcy wypłacają przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub odosobnieniem podwładnego w związku z chorobą zakaźną.
Zasiłek chorobowy zaś przysługuje od 34. dnia tej niezdolności do obowiązków służbowych. U tych, którzy ukończyli 50. rok życia, wynagrodzenie chorobowe firma reguluje przez pierwsze 14 dni choroby. Wypłata wynagrodzenia przez krótszy, tj. 14-dniowy okres, dotyczy niezdolności do zadań przypadających po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia.
Przykład
W styczniu pani Maria ukończyła 50 lat. Od 15 maja do 27 czerwca przebywała na zwolnieniu lekarskim. To jej pierwsza choroba w tym roku kalendarzowym.
Ponieważ 50. rok życia pani Maria ukończyła w bieżącym roku, a nie w roku kalendarzowym poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy, to przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta