Jak opóźnić rozliczenie VAT
Przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego może dać podatnikowi nawet 3 dodatkowe miesiące na zapłacenie daniny
VAT jest podatkiem rozliczanym za okresy miesięczne lub kwartalne. O przyporządkowaniu każdej czynności podlegającej opodatkowaniu do danego okresu rozliczeniowego decyduje moment powstania obowiązku podatkowego.
Czynności te wykazywane są w deklaracjach VAT za okresy rozliczeniowe, w których obowiązek ten powstał, zaś termin płatności VAT upływa 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu albo kwartale powstania obowiązku podatkowego.
Opóźnienie momentu powstania obowiązku podatkowego pozwala niekiedy zapłacić VAT od danej transakcji nawet o trzy miesiące później.
Przykład
W KOLEJNYM KWARTALE
Podatnik rozlicza VAT za okresy kwartalne. Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży X powstał u niego 30 czerwca 2013 r. Transakcja ta powinna zatem zostać przez podatnika wykazana w deklaracji VAT-7K lub VAT-7D za II kwartał, a VAT od niej powinien był zostać zapłacony w terminie do 25 lipca 2013 r.
Gdyby jednak obowiązek podatkowy z tytułu transakcji X powstał dzień później, tj. 1 lipca 2013 r., transakcja ta musiałaby zostać wykazana w deklaracji VAT-7K lub VAT-7D za III kwartał, a VAT od niej musiałby zostać zapłacony dopiero 25 października 2013 r.
Opóźnienie powstania obowiązku podatkowego jest niekiedy bardzo proste. Najbanalniej sprawa wygląda w przypadku dostaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta