Wypożyczone auto sprawia więcej kłopotów niż pojazd w leasingu
Wydatki związane z eksploatacją wynajętego na rok samochodu osobowego można zaliczać do kosztów tylko w ramach limitu wynikającego z tzw. kilometrówki. Z najnowszego orzecznictwa wynika jednak, że czynsz należy bez ograniczeń uwzględniać przy obliczaniu dochodu
- Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Na początku sierpnia zawarłem umowę długotrwałego (na rok) najmu samochodu. W jaki sposób powinienem rozliczać ponoszone wydatki? – pyta czytelnik.
W opisanej w pytaniu sytuacji przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i na tej podstawie ustalać limit wydatków, które może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Niezbędna ewidencja przebiegu
Obowiązek ten wynika z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36 (regulacja ta dotyczy pojazdów należących do pracowników), z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta