W jaki sposób zmniejszyć opłatę za egzekucję
Skorzystanie z miarkowania może pozwolić przedsiębiorcy-dłużnikowi zredukować ustaloną, a czasem już nawet pobraną, opłatę egzekucyjną. I to nawet o kilkadziesiąt procent
Poprzez miarkowanie rozumie się możliwość zmiany, tj. zmniejszenia wysokości opłaty obciążającej dłużnika np. przedsiębiorcę, przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja. Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji, opłata egzekwowana przez komornika od dłużnika ma charakter stosunkowy.
Oznacza to, że zależy od wartości przedmiotu egzekucji, czyli wysokości kwoty, której wyegzekwowania domaga się wierzyciel (np. inny przedsiębiorca) prowadzący egzekucję przeciwko dłużnikowi. Jej wysokość uzależniona jest od sposobu egzekucji i wynosi 15 proc. egzekwowanego roszczenia (np. przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę dłużnika, czy z jego wierzytelności wobec osób trzecich) lub 8 proc. (np. przy egzekucji z rachunków bankowych przedsiębiorcy). Komornik ustala opłatę, wydając stosowne postanowienie. Jest ona pobierana wraz ze świadczeniem podstawowym (egzekwowanym na rzecz wierzyciela) i stanowi wynagrodzenie komornika.
Możliwość modyfikowania tak ustalonej opłaty egzekucyjnej wprowadzono do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji na podstawie jej nowelizacji (weszła w życie 17 czerwca 2010 r). W ustawie znalazł się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta