Wyższa stawka dla przedsiębiorcy
Osoba, która prowadzi działalność we własnym mieszkaniu, musi płacić wyższe kwoty podatku od nieruchomości od tej części swojego lokum, która jest zajęta na potrzeby firmy. Daninę może jednak uwzględnić w kosztach
- Mam zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, która zostanie zarejestrowana na adres domowy. Na potrzeby działalności będę wykorzystywał jeden pokój w moim domu, a dokładniej - tylko biurko wyposażone w komputer. Podatek dochodowy będzie przeze mnie rozliczany na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). W jakiej wysokości powinienem opłacać podatek od nieruchomości? W jaki sposób wydatki z tego tytułu należy rozliczyć w pkpir? – pyta czytelnik.
Fakt prowadzenia działalności gospodarczej w domu przedsiębiorcy podlega zgłoszeniu właściwemu organowi podatkowemu w sprawie podatku od nieruchomości (tzn. wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta). Taka jest zasada. Konsekwencją tego zgłoszenia jest podwyższenie stawki podatku od nieruchomości od powierzchni użytkowej przeznaczonej na potrzeby działalności gospodarczej. Różnica w stawkach podatku od nieruchomości pomiędzy budynkiem mieszkalnym a tym samym budynkiem (lub jego częścią) przeznaczonym na działalność jest bardzo duża.
W przypadku budynków mieszkalnych lub ich części maksymalna roczna stawka podatku od nieruchomości wynosi w 2013 r. - 0,73 zł za 1 m² powierzchni użytkowej. Natomiast zajęcie budynków lub ich części na prowadzenie działalności gospodarczej powoduje konieczność opłacenia podatku od nieruchomości za 2013 r. według rocznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta