Brak konsultacji ze związkami to ryzyko szefa
Pracodawca powinien każdorazowo zwracać się do organizacji związkowej z pytaniem, czy osoba, której chce wypowiedzieć umowę z przyczyn ekonomicznych, jest chroniona. Jeśli nie zachowa tej procedury, naraża się na uznanie dokonania czynności za naruszenie prawa
Tak uznał Sąd Okręgowy w Legnicy w wyroku z 27 czerwca 2013 r., (V Pa 84/13).
W tej sprawie sąd rejonowy 15 marca 2013 r. zasądził od pracodawcy odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę na rzecz byłej pracownicy. W wyroku wskazał, że pracodawca złamał przepisy.
Kobieta otrzymała bowiem wypowiedzenie w tzw. trybie zwolnień indywidualnych, o którym mowa w art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Tryb ten wymaga skonsultowania zamiaru wypowiedzenia umowy z działającą w zakładzie organizacją związkową w rozumieniu art. 38 kodeksu pracy.
Z materiału dowodowego zebranego w sprawie wynikało, że w ciągu 30 dni przed i po dniu złożenia pisma o wymówieniu, pracodawca rozwiązał umowy – za wypowiedzeniem lub w trybie porozumienia stron – z grupą pracowników mniejszą niż 10 proc. ogółu zatrudnionych.
Dlatego też sąd uznał, że wypowiedzenie powinno być traktowane jako tzw. zwolnienie indywidualne – dokonane z przyczyn określonych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta