Środków socjalnych nie wolno dzielić po równo
Choć świadczenia zostały sfinansowane z zakładowego funduszu socjalnego, to nie zostały zróżnicowane i trzeba od nich zapłacić ZUS i podatek
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 13 września 2012 r. (III AUa 1493/11).
Świadczenia przyznane wszystkim pracownikom w jednakowej wysokości przez pracodawcę z okazji świąt, mimo iż wypłacono je z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej zfśs), należy zakwalifikować jako świadczenia dodatkowe pracodawcy, a nie te z funduszu świadczeń socjalnych. Oznacza to wszystkie konsekwencje prawne zarówno dla załogi, jak i płatnika składek a jednocześnie pracodawcy. Ten co prawda administruje funduszem, ale nie może tego robić z pominięciem ustawy i przez swoje działania uszczuplać funduszu socjalnego przeznaczonego dla załogi.
Z okazji świąt pracodawca przyznał i wypłacił z zfśs wszystkim zatrudnionym świadczenia na jednakowym poziomie. W związku z przyjętą przez niego interpretacją m.in. art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej ustawa o zfśs), zakwalifikował przyznane świadczenia jako te pochodzące z zfśs.
W konsekwencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta