Kto i kiedy odpowiada za zawyżony wkład
Odpowiedzialność za zawyżony wkład ponosi wspólnik, a członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność solidarną ze wspólnikiem za przeszacowany wkład
Oznacza to, że członek zarządu może wezwać wspólnika lub kilku z nich do zapłaty, a jeżeli to nie nastąpi to może złożyć pozew do sądu. Jeżeli wspólnik zapłaci różnicę albo zostanie ona wyegzekwowana na podstawie postępowania egzekucyjnego pieniądze są przekazywane spółce.
Jeżeli członek zarządu pokrył różnicę ma prawo na zasadzie regresu domagać się zwrotu równowartości tej różnicy, którą pokrył. Wspólnik ponosi odpowiedzialność za przeszacowany aport także w przypadku zbycia udziałów. Natomiast członek zarządu ponosi odpowiedzialność za przeszacowany wkład w czasie pełnienia przez siebie funkcji członka zarządu. Odpowiedzialność wspólnika i członków zarządu za przeszacowany aport ma charakter solidarny.
Nie jest możliwe zwolnienie wspólników i członków zarządu z odpowiedzialności z tytułu zawyżenia wartości aportów, nie może to nastąpić ani na podstawie uchwały wspólników, ani np. w drodze ugody (również ugody przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta